Valašské Meziříčí se umístilo v první desítce nejlepších měst v zadávání veřejných zakázek

Valašské Meziříčí se v kategorii velkých měst s více jak 20 tisíci obyvateli umístilo v zadávání veřejných zakázek na desátém místě společně se statutárním městem Liberec. Vyplývá to z hodnocení dat, které provedli ekonomové z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

„S výsledky hodnocení jsem velmi spokojen. Těší mě, že naše město zadává veřejné zakázky na tak vysoké úrovni. Je to pro nás dobrá vizitka,“ okomentoval úspěch města valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek. 

Valašské Meziříčí uspělo z hlediska bezchybnosti, otevřenosti a transparentnosti zadávání zakázek. Hodnocení zIndexu vychází z dat o zadávání veřejných zakázek za poslední tři roky a kombinuje devět ukazatelů. Hodnotí například kolik společností o zakázky soutěží, zda města zakázky často neruší nebo zda o nich správně informují.

V téže analýze za léta 2013-2015 se Valašské Meziříčí umístilo se ziskem 75 procent na 14. místě. „Získání lepší pozice pro Valašské Meziříčí je velice pozitivní, obzvlášť s ohledem na skutečnost, že v průběhu sledovaného období došlo ke zrušení původního zákona a jeho nahrazení zcela novým zákonem o zadávání veřejných zakázek. Nový předpis přinesl nemálo změn oproti původní úpravě, s nimiž se museli zadavatelé vyrovnat,“ sdělil vedoucí odboru kanceláře starosty Libor Kolář.

„Způsob zadávání veřejných zakázek se snažíme neustále vylepšovat. Již od roku 2009 jsme zavedli elektronické podávání nabídek u zakázek malého rozsahu přes systém proe.biz, který se osvědčil, když usnadnil způsob podávání nabídek a zvýšil transparentnost celého procesu. Nyní se připravujeme na elektronické přijímání nabídek u zakázek zadávaných podle zákona,“ uvedla Lucie Rapantová, vedoucí právního oddělení, která má na starost zadávání veřejných zakázek. 

Výsledky hodnocení jsou k dispozici na webových stránkách www.zindex.cz

 

S použitím tiskové zprávy města -rp-

11. 9. 2018